Suplementacja kwasu DHA zapobiega wadom wzroku u dzieci

Coraz więcej noworodków przychodzi na świat z wadami wzroku. Badania wykazują, że astygmatyzmowi, nadwzroczności i krótkowzroczności można zapobiegać za pomocą suplementacji kwasu DHA.
/ 15.09.2014 10:53

wady wzroku u dziecka

Fot. Fotolia

U maluchów przede wszystkim diagnozowane są 3 typy schorzeń. Nieprawidłowości te bardzo często mają charakter wrodzony, przez co ich wczesne wykrycie bądź działanie profilaktyczne jeszcze w okresie ciąży, może znacznie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia w przyszłości.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci:

  • Astygmatyzm – jest wadą anatomiczną wywołaną nieprawidłową budową rogówki oka. Obraz, który odbiera dziecko jest niewyraźny zarówno wtedy, kiedy patrzy ono na obiekt z bliska, jak i z daleka.
  • Nadwzroczność objawia się w głównej mierze lepszym widzeniem przez dziecko przedmiotów oddalonych, niż tych znajdujących się blisko. Jest to schorzenie, z którym maluch najczęściej przychodzi na świat. Początkowo wada może wynosić około +3 dioptrii, z czasem jednak ulega zmniejszeniu, choć nie znika całkowicie.
  • Krótkowzroczność uwidacznia się u dzieci starszych, około 7. roku życia. Polega ona na niewyraźnym widzeniu przedmiotów z daleka. Rzeczy znajdujące się bliżej są odbierane w sposób dokładny i wyraźny.

Kwas DHA - istotny składnik budulcowy siatkówki oka

Wielu specjalistów podkreśla ogromne znaczenie wczesnej profilaktyki, prowadzonej jeszcze w okresie prenatalnym. Mowa tu przede wszystkim o odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w 5 najważniejszych składników odżywczych, czyli: jod, żelazo, witaminę D, kwas foliowy i najważniejszy dla prawidłowego rozwoju wzroku - DHA. Kwas ten jest jednym z najistotniejszych składników budulcowych siatkówki oka, stanowiącym około 95% wszystkich kwasów Omega-3 w nim obecnych.

Zobacz także: Jakie składniki odżywcze są niezbędne w czasie ciąży?

Suplementacja kwasu DHA w ciąży

"Suplementacja czystego kwasu DHA w znacznym stopniu odpowiada za regulację, przenikalność i płynność błon komórkowych oraz wymianę międzykomórkową w siatkówce oka. Zwiększa także czułość siatkówki na bodźce świetlne oraz pełni kluczową rolę m.in. w procesie tworzenia impulsów elektrycznych, które docierają do kory mózgowej.

O dodatkowej suplementacji kwasu DHA powinni pamiętać szczególnie rodzice wcześniaków, u których ryzyko wystąpienia wad wzroku jest większe niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie. Jeśli jednak suplementacja DHA (Life’s DHA) jest prowadzona przez kobietę w okresie ciąży, ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu ulega znacznemu obniżeniu – badania wskazują na zmniejszenie zagrożenia nawet o ponad 85%" – dodaje Agnieszka Pawłowska-Wypych.

Aby uniknąć wielu dysfunkcji wzroku, a przynajmniej maksymalnie zredukować ryzyko ich wystąpienia, warto zastanowić się, jak wygląda dieta przyszłej mamy, a w kolejnym okresie – samego dziecka.

Dbając o regularne uzupełnianie kwasu DHA już od poczęcia, mama może sprawić, aby jej maluch rozwijał się prawidłowo, a otaczający go świat był wyraźny i czytelny. Pamiętajmy, że perspektywa zdrowego rozwoju naszych dzieci zaczyna się od decyzji nas – rodziców. Sprawmy, aby była jak najlepsza!

Źródło: Materiały prasowe TKM Group PR

Zobacz także: Objawy wad wzroku u niemowlęcia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA