Rybi olej poprawia funkcje poznawcze

Badanie pokazuje, że osoby stosujące suplement oleju rybnego wykazywały się sprawniejszym funkcjonowaniem mózgu.
Naukowcy ze szpitala Rhode Island odkryli pozytywny wpływ oleju rybnego na zdolności poznawcze, jak i różnice w objętości tkanki mózgowej u osób, które używają takich suplementów. Badanie było prowadzone przez doktor farmakologii Lori Daiello.
/ 02.03.2012 00:20
Badanie pokazuje, że osoby stosujące suplement oleju rybnego wykazywały się sprawniejszym funkcjonowaniem mózgu.

Dane do analizy uzyskano z wieloośrodkowego badania  Alzheimer's Disease Neuroimaging Initiative (ADNI, Neuroobrazowanie choroby Alzheimera), finansowanego przez NIH (Narodowy Instytut Zdrowia w USA). W badaniu ADNI brały udział starsze osoby ze sprawnymi funkcjami kognitywnymi, z łagodnymi zaburzeniami oraz osoby z chorobą Alzheimera.

Przez 3 lata trwania ADNI wykonywano okresowe testy funkcji poznawczych łącznie z rezonansem magnetycznym mózgu. W badaniu brało udział 819 osób, 117 z nich regularne stosowało suplement oleju rybnego przed rozpoczęciem badania. Naukowcy porównali funkcje kognitywne i zanik tkanki mózgowej uczestników, którzy przyjmowali suplement, jak i osób niestosujących oleju rybnego.  

Wyniki uzyskane przez doktor Daiello, dowodzą, że osoby stosujące suplement oleju rybnego wykazały się sprawniejszym funkcjonowaniem mózgu. Jednak związek ten był znaczących tylko u osób, które nie miały wcześniejszych ubytków funkcji poznawczych oraz negatywny wynik testu genetycznego na obecność ApoE4 – czynnika ryzyka choroby Alzheimera.

Otrzymane wyniki są zgodne z wcześniejszymi publikacjami naukowymi. Nowym odkryciem jest wykazanie związku między olejem rybnym a objętością mózgu (prawidłowość ta miała miejsce tylko u osób ApoE4 negatywnych). W analizie badań obrazowych mózgu wszystkich uczestników stwierdzono istotny, pozytywny związek między olejem rybim a średnimi wielkości dwóch obszarów mózgu, krytycznych dla funkcjonowania pamięci i procesów myślowych (kora mózgowa i hipokamp). Różnice dotyczyły również objętości komór mózgowych, były one większe u osób niestosujących suplementów.  Podsumowując, stosowanie oleju rybiego było związane z wolniejszym kurczeniem się mózgu.

Zobacz też: Dieta śródziemnomorska – dlaczego jest zdrowa?

EurekAlert / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA