Zalogowany jako: .   Wyloguj się
Strona 1 z 3  

Porfiria – co to za choroba?

Zobacz artykuły na temat:krewchoroby genetyczne
Światłowstręt kojarzy nam się przede wszystkim z legendarnymi wampirami lub ewentualnie z kretem, który niszczy nasz ogródek. Tymczasem istnieje grupa ludzi, która cierpi na chorobę genetyczną zwaną porfirią. Jednym z jej objawów jest właśnie nadwrażliwość na światło słoneczne. Czym jest porfiria? Czy można ją wyleczyć?

Porfiria – co to takiego?

Porfiria jest to zespół chorób genetycznych (nabytych lub dziedzicznych). Naukowcy odkryli siedem różnych odmian porfirii, dlatego lekarze wolą posługiwać się tą nazwą w liczbie mnogiej, gdyż bardziej oddaje złożoność schorzenia. Choć każda z porfirii ma silnie zróżnicowane objawy kliniczne, wszystkie mają jedną cechę wspólną – zaburzenia w procesie tworzenia się hemu (czerwonego barwnika, który występuje m.in. w hemoglobinie).

Nieprawidłowości te powodują nagromadzenie się nadmiaru tzw. porfiryn w organizmie (zarówno we krwi, jak i w tkankach), co skutkuje rozwojem choroby i zaostrzeniem się jej objawów, takich jak: czerwonawe zabarwienie zębów i paznokci, zanik naskórka pod wpływem wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, nadmierne owłosienie, alergia na związek zawarty w czosnku i cebuli (tzw. allicyna) i wiele, wiele innych sygnałów mówiących o chorobie (o czym później). Warto nadmienić, że te i podobne objawy w dawnych czasach sprawiły, że chorych na porfirię często utożsamiano z legendarnymi wampirami.

Porfirie można podzielić ze względu na to, czy u chorego występują nagłe ataki (tzw. porfirie ostre) czy ich nie zaobserwowano (tzw. porfirie nieostre).

Ataki porfirii nie występują z reguły przed okresem dojrzewania i w starszym wieku. Najbardziej narażona grupa wiekowa to osoby mające pomiędzy 20-40 lat.

Zobacz także: Jakimi chorobami można się zarazić przez krew?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Co sygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom białych krwinek? [video]

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 1
dodano: 09:39 2013-04-23 przez: ~Łoś (77.252.*.*)
Bardzo dobry tekst. Pozdrawiam
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter