Podatek od hamburgerów

Hamburger wpisuje się w listę ikon amerykańskiej kuchni.
Tłusta, bogata w sól, a uboga w wartości odżywcze dieta Szkotów i Walijczyków jest przyczyną epidemii otyłości oraz chorób serca i układu krążenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie szacują, że zmiana diety mogłaby uratować rocznie 30 tyś. mieszkańców Szkocji. Proponują wprowadzenie podatku od niezdrowej żywności – pisze BBC.
/ 10.11.2011 09:20
Hamburger wpisuje się w listę ikon amerykańskiej kuchni.

Śmiercionośna dieta?

Naukowcy z Oxfordu postanowili bliżej przyjrzeć się nawykom żywieniowym wyspiarzy. W tym celu prześledzi ilość zgonów spowodowanych przez choroby serca, nowotwory i udary we wszystkich czterech krajach Wielkiej Brytanii – Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. W ciągu trzech lat badań zanotowano blisko 22 tysiące takich zgonów. 3,723 w Walii, 2,329 w Irlandii Północnej i aż 15,719 w Szkocji. W badaniach wzięto także pod uwagę ilość spożywanych przez Brytyjczyków kalorii oraz ich źródła, by ustalić wpływ diety na przyczynę przedwczesnych zgonów wyspiarzy.

Jednooki w krainie ślepców – w czym lepsi są Anglicy?

W Oxfordzkich badaniach najlepiej wypadli Anglicy. Konsumują oni o 12% więcej warzyw niż Szkoci i aż o 1/5 więcej niż Irlandczycy. Także spożycie tłuszczy nasyconych w stolicy imperium jest niższe. Jednak, angielski styl życia nie może stanowić wzoru do naśladowania. Jedna czwarta anglików cierpi z powodu otyłości, a tylko 30% je pięć razy dziennie. Jednak dieta w mieszkańców stolicy imperium jest wciąż o wiele zdrowsza od tej preferowanej przez Szkotów czy Walijczyków, którzy model angielskiego odżywania mogli by osiągnąć bez większych wyrzeczeń.

Zobacz też: 6 najgłupszych diet

Lubisz fast foody? Zapłacisz podatek

Czy Brytyjczykom grozi podatek od hamburgerów? To niewykluczone, uważają naukowcy. Tego rodzaju regulacje występują już w Danii, gdzie dodatkową opłatą obłożone są produkty bogate w tłuszcze nasycone. W niektórych krajach rozważa się także opodatkowanie słodkich napojów gazowanych. Oprócz obciążeń finansowych dla producentów Fastfoodów często spotykaną praktyką są dotacje dla producentów warzyw i owoców -  To może być bardzo ważnym narzędziem w zakresie zmniejszania nierówności zdrowotnych w Wielkiej Brytanii – stwierdził, w wywiadzie dla BCC, Dr Peter Scarborough z Health Promotion Research Group.

Jeść trzeba umieć!

Ważniejszą rolę od regulacji prawnych powinna odegrać odpowiednia edukacja. - Nasze wysiłki nadal koncentrować się na edukowanie ludzi na temat znaczenia zdrowego stylu życia, takich jak zdrowa dieta, regularne ćwiczenia w celu zmniejszenia otyłości – powiedział BBC rzecznik rządu Walii.

Źródło: BBCNews/pz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA