Zalogowany jako: .   Wyloguj się
  Strona 2 z 3  

11 kwietnia Światowym Dniem Chorych na Chorobę Parkinsona

Wiedza Polaków na temat choroby Parkinsona jest niewielka. Ponad 80% ankietowanych uważa, że leczenie choroby Parkinsona zapewnia dobre funkcjonowanie nawet przez kilkadziesiąt lat. Jak przebiega choroba Parkinsona? Czym są stany włączenia i wyłączenia?

Jak przebiega choroba Parkinsona?

Przebieg choroby Parkinsona jest bardzo indywidualny, ale po upływie 10 lat zdecydowana większość chorych znajduje się w zaawansowanej fazie choroby, w której pojawiają się nowe objawy, nie poddające się leczeniu dotychczas stosowanymi lekami – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Bogucki, przewodniczący Sekcji Schorzeń Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Kierownik Kliniki Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Najczęściej Polacy kojarzą chorobę Parkinsona z drżeniem różnych części ciała. Takiej odpowiedzi udzieliło w pytaniu otwartym o objawy choroby 53,3% respondentów, 18,7% nie potrafiło podać żadnych objawów, 14,8% wskazało na problemy z mową, 6,3% – na brak koordynacji ruchów.

Objawy kojarzące się z chorobą Parkinsona – odpowiedzi spontaniczne

Zdecydowana większość badanych (81,7%) uważa błędnie, że choroba Parkinsona jest, co prawda, nieuleczalna, ale przy odpowiednim leczeniu przebiega stabilnie i można w miarę dobrze funkcjonować nawet kilkadziesiąt lat od jej rozpoznania. Zaledwie 15% badanych odpowiedziało, że choroby Parkinsona nie da się wyleczyć i nawet przy ciągłym leczeniu, nieustannie postępuje.

Interesująca jest różnorodność odpowiedzi w dekompozycji na regiony. W „stabilność choroby przy odpowiednim leczeniu” wierzy 89,3% mieszkańców regionu południowo-zachodniego i prawie o 20% mniej, bo 71,4%, mieszkańców regionu południowego. Mieszkańcy regionu południowego mają też największą świadomość nieuleczalności i postępowania choroby – 22,2% vs 9,5% u mieszkańców regionu południowo-zachodniego, czy 13,3% regionu wschodniego.

Wyleczalność choroby Parkinsona w dekompozycji na regiony

Tylko tym respondentom, którzy stwierdzili, że choroby Parkinsona nie da się wyleczyć (15% badanych), zadano pytanie: „Czy leczony odpowiednimi tabletkami chory z zaawansowaną postacią choroby Parkinsona jest w stanie samodzielnie funkcjonować?”. Aż 43% badanych nie wie, jak choroba wpływa na ograniczenie samodzielności pacjentów, 18% błędnie uważa, że chorzy mogą funkcjonować zupełnie samodzielnie. Tylko 27% respondentów wie, że zaawansowany etap choroby, nawet pomimo właściwego leczenia, zupełnie uniemożliwia pacjentom samodzielne funkcjonowanie.

Czy leczony odpowiednimi tabletkami chory z zaawansowaną postacią choroby Parkinsona jest w stanie samodzielnie funkcjonować?


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter